Állatvilág
Ország Mihály Mindent lehet, de krokodilt azt nem
Bozóky Éva (szerk.) Szótlan barátaink
Helga Fritzsche Macskák Hasznos tudnivalók vásárlásról, gondozásról, táplálásról, betegségekről
– Vidéken, ahol a macska megtalálja természetes életfeltételeit, táplálékát, kevés gond van vele: naphosszat szunyókál, este kiengedik vadászni, s csak kiegészítő élelméről kell gondoskodni. De városokban tízezrével élnek olyan macskák, amelyek sohasem látnak egeret, pockot, gyakran nem megfelelő a táplálásuk, nincs lehetőségük a kellő mozgásra, vagy éppen kivadultan élnek törött üvegű pincékben.
– Helga Fritzsche mindenekelőtt azt hangsúlyozza, hogy még egy kis macska tartása is felelősséggel jár: élőlényként kell vele bánni. A továbbiakban pedig ehhez a bánásmódhoz nyújt segítséget minden téren, a berendezési tárgyaktól kezdve a tápláláson, szoktatáson, gyógyításon keresztül a fontosabb fajták ismertetéséig. Külön kitér a macskatartásból adódó problémákra, pl. a macskát nem kedvelő szomszédokkal való együttélésre, a család nyaralására vagy éppen a macska nyaraltatására stb. És külön fejezetet szentel a macskaszokásoknak, amelyek ismeretében jobban megérthetjük kedvencünket, s könnyebben boldogulunk vele. Szemléletes ábrák és érdekes fotók egészítik ki a mondanivalót.
Vargha Béla Kisállatok a lakásban
Vargha Béla "Kisállatok a lakásban" című könyve 1986-ban jelent meg a Mezőgazdasági Kiadó gondozásában. Ez a mű hasznos útmutatást nyújt azok számára, akik lakásban szeretnének kisállatokat tartani. A könyv részletesen bemutatja a különböző kisállatok, például madarak, rágcsálók és hüllők igényeit, tartásuk feltételeit és gondozásuk módját. A szerző célja, hogy segítséget nyújtson az olvasóknak a megfelelő kisállat kiválasztásában és a felelős állattartásban.
Mivel a könyv több évtizeddel ezelőtt jelent meg, előfordulhat, hogy a benne található információk némelyike elavult. Ezért érdemes a legfrissebb szakirodalmat is tanulmányozni, illetve konzultálni állatorvossal vagy tapasztalt állattartókkal a kisállatok tartásával kapcsolatban.
Szerző Horváthné Czentye Ibolya Dönsz Judit Bagoly Ilona - Kutyák
A háromdimenziós technikával készült látványos képek szinte kézzelfogható közelségbe hozzák a leendő kedvenceket.
Patay László Idomítsunk kutyát, macskát, csókát, papagájt, lovat, oroszlánt, elefántot…
Könyvét nemcsak állattartóknak, hanem minden állatbarátnak ajánljuk, mert a gyakorlati információkat sok-sok történet, érdekesség egészíti ki. Az utolsó rész például teljes egészében a cirkuszi idomítás titkaival foglalkozik. Megismerhetjük a delfinidomítás fogásait és a vadállatok betanításának trükkjeit. „Szemtanúi” lehetünk egy látványos fóka-shownak is.
Siroki Zoltán Díszmadarak a lakásban
Joan Palmer Tanácsadó kézikönyv kis testű kutya választásához
Bármilyen okból szeretne Ön kis testű kutyát (kicsi a lakása avagy mert a kisebb kutyáknak kevesebb táplálékra van szüksége, vagy egyszerűen csak azért, mert azt kedveli jobban), ez a könnyen áttekinthető kézikönyv segítségére lesz Önnek abban, hogy olyan kis testű kutyát válasszon, amely illik Önhöz és az Ön életstílusához. A kötet ismerteti minden egyes fajta személyiségjegyeit, például hogy megbízható házőrző válik-e belőle, hogy szereti-e a gyerekeket. Részletes tájékoztatást ad a kutya etetéséről, szőrzetápolásáról, s arról, hogy mekkora a mozgásigénye, mert a közhiedelemmel ellentétben számos kis testű ebfajtának igen sok mozgásra van szüksége.
Kötetünk több mint 80 nemzetközi fajta választékát kínálja, melyek mindegyikét színes illusztrációval szemlélteti. Ez a könyv nem csupán abban segít Önnek, hogy ideális kutyust találjon, hanem arra nézve is útmutatással szolgál, hogy kedvence miként élhet egészséges és boldog életet.
Oláh József Akvárium, terrárium, szobakert
Táncsics, 1967
200 oldal · puhatáblás
Állapot: használt, közepes állapotú
Vargha Béla Díszmadarak
Ha a madarakat mesterséges körülmények között tartjuk, ez általában nem jelent számukra rabságot. De ne felejtsük el: „ha valaki madarat vagy más állatot akar tartani, mindenekelőtt arra készüljön fel, hogy azt teljes valójában megismerje, ezáltal szükségleteit kiismerje, hogy őt minden tekintetben ki tudja elégíteni”. (Dr. K. Russ) A megfelelően elhelyezett és táplált madár nem érezhet emberi értelemben vett fogságot! Otthonunkban gondozva őket, bepillanthatunk távoli földrészek változatos madárvilágába, a legapróbb részletekig megismerhetjük mindennapi életüket. Tanúi lehetünk új életek születésének és az igazi szülői gondoskodásnak. Nyomon követhetjük a fiókák növekedését és fejlődését, a párválasztás, udvarlás, családalapítás mozzanatait. Mindezért a nagy élményért csak egyet kell tennünk: lelkiismeretesen gondoskodni madarainkról! Ha megtanultunk törődni a ránk bízott életekkel, előbb-utóbb kialakul bennünk a természet iránti felelősségérzet és gondoskodás is, amely a jelen és a jövő nagy feladata!
A madarakat világos, huzatmentes helyen, télen fűtött helyiségben kell tartani. Elhelyezhetők kalitkában, kerti röptében, madárszobában, társas röpkalitban és madárvitrinben is. Az ajzat magevőknél folyami homok (sóder), rovar- és gyümölcsevőknél föld, tőzeg, esetleg műanyag szivacslap legyen. Mindig álljon a madarak rendelkezésére porrá tört kifőzött tojáshéj, ásványi premix és Futor, valamint szépia. Ugrópálcáknak, ülőrudaknak megfelelnek kérges faágak, rovarevőknél bodzaág, amely a kényesebb lábúak részére bordázott gumicsővel borított legyen. Az ülőrudakat úgy kell elhelyezni, hogy azokról a madarak ne tudják táplálékukat, ivóvizüket bepiszkítani. Feltétlenül szükséges, hogy a kalitban megfelelő nagyságú szabad tér maradjon a repülésre. Az aljzatot hetente, rovarevőknél gyakrabban cseréljük. Időnként fertőtlenítsük forró vízzel, 4%-os formalinoldattal vagy a paraziták ellen 1-2 ezrelékes Ditrifon-oldattal. Mindenkor gondoskodjunk friss ivóvízről és fürdési lehetőségről is. A madarak táplálékát az egyes fajok leírásánál találjuk meg. Az ún. „lágyeleség” főtt, darált húsból, hangyabábból, reszelt, kézben kinyomott sárgarépából és almából, szitán áttört tehéntúróból, reszelt tojásból, reszelt sajtból, apróra vágott salátából áll. Ezen kívül ásványi anyagokat (ásványi premix és Futor), valamint vitaminkészítményt (Phylasol-Combi, Baromfi indító egységes premix) tartalmaz. A tojásos eleség főtt, reszelt tojásból, reszelt sárgarépából, gyermektápszerből (Oriza), zabpehelyből áll, ásványi anyaggal és vitaminnal kiegészítve. A fészkelési lehetőséget odúk, fészekládák, kosárkák elhelyezésével biztosíthatjuk. A fészek anyaga a faj igényétől függően fűrészpor, széna stb.
(Könyvünkben a színes táblákon a hím madarakat mutatjuk be.)