Gárdonyi Géza Egri csillagok
Az Egri csillagok Gárdonyi Géza legismertebb műve, egy izgalmas történelmi regény, amely az 1552-es egri vár ostromát dolgozza fel. A regény középpontjában Bornemissza Gergely áll, akit gyerekkorától követhetünk végig – elrablásától kezdve, nevelkedésén át egészen az egri hősies helytállásáig.
A regény nemcsak a törökök elleni küzdelemről szól, hanem szeretetről, bátorságról és hazaszeretetről is. Gergely mellett fontos szereplő még Cecey Éva, a hűséges társ és Dobó István, az egri várkapitány, aki a maroknyi magyar sereget vezeti a túlerőben lévő török ellen.
A mű az egyik legfontosabb magyar történelmi regény, izgalmas cselekménye és hősi alakjai miatt a mai napig népszerű, és gyakran szerepel iskolai kötelező olvasmányként is.
Laczkó András "A másik lábamat is..." Irodalmi töredékek a XX. századból (Dedikált példány)
Kiadó: Nap Alapítvány, 2008 |
Terjedelem: 94 oldal |
Kötés: puhatáblás |
Állapot: jó állapotú könyv |
Duma-István András Csángó mitológia
A csángók kultúráját már számtalanszor kutatták. Ám mindig kívülrõl tették ezt, felboncolva a csodát, amely csak egységében mûködik. Duma-István András az egyetlen Moldvában (Klézsén) élõ csángómagyar költõnk, eléggé nyitott és eléggé elfogult ahhoz, hogy másképp szóljon saját közegérõl: számára a védõkövek, a boszorkányvilág. a szépasszonyok, a mesék, a népviselet egy másik világ felé nyitnak kaput. Iniciatikus, beavató könyv a Csángó mitológia a csángó lélek nagyszabású kivetítõdése.
Duma-István András 1955-ben született a Bákó megyei Klézsén, ma is ott él, „Az iskolát román nyelven végeztem . A magyar nyelvet a szüleimtõl tanultam, magyarul írni-olvasni magamtól tanultam meg.”
Arisztophanész két komédiája (A béke-Lysistrate) Fordította: Arany János
Arisztophanész, az ókori görög komédia kiemelkedő alakja, számos művében foglalkozott a háború és béke témájával, valamint a társadalmi viszonyokkal. Két jelentős komédiája, A béke és a Lüszisztraté, humoros formában, mégis mély társadalmi üzenettel tárgyalja ezeket a kérdéseket.
A béke (Kr. e. 421): A darab főszereplője Trügaiosz, egy athéni polgár, aki megunva a peloponnészoszi háború okozta szenvedéseket, elhatározza, hogy saját kezébe veszi a dolgokat. Egy hatalmas ganajtúró bogáron az égbe emelkedik, hogy kiszabadítsa a Béke istennőt, akit az istenek elzártak. Trügaiosz sikerrel jár, és visszahozza a békét a földre, amit nagy ünnepséggel és lakomával ünnepelnek meg. A mű szatirikus módon mutatja be a háború abszurditását és a béke iránti vágy fontosságát.Wikipédia, a szabad enciklopédia
Lüszisztraté (Kr. e. 411): Ebben a komédiában az athéni és spártai nők, Lüszisztraté vezetésével, megelégelik a férfiak állandó háborúskodását. Radikális lépésre szánják el magukat: szexuális sztrájkba kezdenek, és addig nem engedik közel magukhoz férjeiket, míg azok békét nem kötnek. Emellett elfoglalják az Akropoliszt, hogy megakadályozzák a háború finanszírozását. A darab humorosan ábrázolja a nők összefogását és kitartását, miközben rávilágít a háború értelmetlenségére és a béke fontosságára.Wikipédia, a szabad enciklopédia
Mindkét mű Arisztophanész zsenialitását tükrözi, ahogyan komikus eszközökkel, mégis mély társadalmi és politikai üzeneteket közvetít. A háború és béke témája mellett a nők szerepét és erejét is kiemeli a társadalmi változások előmozdításában.
Heinrich Böll Katharina Blum elvesztett tisztessége - Vagy: miből lehet erőszak és mit tehet velünk
Elkerülhetetlenek, mert Böll új kisregénye éppen ezekről a mesterkedésekről szól, mert éppen a 'Bild-Zeitung' jóvoltából saját bőrén is tapasztalhatta őket. Emlékezetes eseménye volt ugyanis néhány évvel ezelőtt az NSZK-beli reakciós és haladó erők párharcának, hogy a 'Bild-Zeitung' rágalomhadjáratot indított Böll ellen, amiért egy cikkében tárgyilagos hangot követelt az újbaloldali anarchisták, személy szerint az Ulrike Meinhof körül keltett mesterséges hisztériában.
Indíttatásában tehát Böll új kisregénye válasz erre a rágalomhadjáratra, leleplezése a közvélemény-manipuláló mesterkedéseknek, végső formájában azonban sokkal több pamfletnél: igazi irodalmi alkotás, méltó folytatása a Csoportkép hölggyel című regényének: középpontjában szintén egy rokonszenvesen határozott, végleteivel is harmonikus egyéniségű „hölgy” áll, Katharina Blum, aki amolyan Kohlhas Mihályként maga szerzi vissza elorzott tisztességét: lelövi az újságíróját annak a lapnak, amely tönkretette nagy gonddal és fáradsággal fölépített tisztességes életét.